Tomáš Rendla: Nejčistší energie je ta, která se nikdy nevyrobí

Flowbox
5 min read
Publikováno
24.10.2023

V tomto rozhovoru se dozvíte, jakou budoucnost Flowboxu předpovídá jeho ředitel a spolumajitel Tomáš Rendla a také, jak souvisí létání – jeho koníček, s jeho prací.

Tomáši, proč je to slovo “flow” v názvu společnosti tak zásadní?

Primárně jde samozřejmě o spojení s toky energií, ale trochu jsme si slovíčko FLOW půjčili ze sportovní psychologie. Používá se pro označení stavu, ve kterém je sportovec schopen podat nejlepší výkon. Pokud tedy přejdeme do angličtiny, tak FLOW umožňuje PEAK PERFORMANCE, a to je přesně to, co ve Flowboxu děláme. Dostáváme technologie v budovách, průmyslu či městech do stavu, kdy jsou schopny podat špičkový výkon a přitom fungovat maximálně efektivně z pohledu ekonomiky a maximálně šetrně z pohledu emisí.

Trajektorie Flowboxu letí nahoru a letos se tým personálně hodně rozrostl. Povíš nám o tom víc?

Mám z toho velkou radost. Už je nás dohromady víc než 30. Nicméně to zásadní je, že jde primárně o špičkové odborníky z oblasti IT, technického zařízení budov, energetiky a dalších oborů. Tím, že náš produkt propojuje celou řadu různorodých technologií, musí být náš tým schopen znalostně pokrýt široké spektrum požadavků. A musím říct, že jsem ze schopností našeho týmu nadšen. Dokážeme najít cestu i tam, kde ostatní netuší, kudy se vydat.

Pavel Vaněk, Tomáš Macák, Pavel Jiránek a Tomáš Rendla

Kde vidíš největší potenciál Flowboxu?

To, co děláme, přináší velký efekt průmyslovým zákazníkům, budovám i městům. Z pohledu nasazování našeho řešení vidím největší potenciál v budovách všech druhů využití – od komerčních budov až po školy či sportoviště.

Budovy mají na svědomí více jak 40 % veškeré spotřebované energie. My už z mnoha našich instalací víme, že snížení spotřeby energií a produkce emisí může být skutečně zásadní. Zatímco průmysloví zákazníci se spotřeby energií snaží optimalizovat již delší dobu, u budov se optimalizací nikdo moc nezabýval. Pokud si představíte, kolik je po celém světě budov, a kdyby každá měla o 20 % nižší spotřebu, okamžitě se to projeví. Přitom nasazení řešení, jako je to naše, není nic zdlouhavého a nákladného. A první efekty se dostavují prakticky hned a návratnost investice se počítá obvykle na měsíce.

Budovy mají na svědomí více jak 40 % veškeré spotřebované energie. Pokud si představíte, kolik je po celém světě budov, a kdyby každá měla například o 20 % nižší spotřebu, okamžitě se to projeví.

Energetická krize je velké téma. Předpovídal si ji? Nebo jak se stalo, že Flowbox byl připravený na poptávku, která před 10 lety nebyla vůbec takhle veliká?

Spíš než energetickou krizi jsme očekávali velký tlak v oblasti udržitelnosti spojený především s požadavky snížení emisní stopy a snížení globální spotřeby všech druhů energií. Myslím, že dnes už je všem jasné, že pokud nezměníme své návyky, připravíme sobě i budoucím generacím těžké chvíle.

Dnes už je všem jasné, že pokud nezměníme své návyky, připravíme sobě i budoucím generacím těžké chvíle.

Přitom dnes už v mnoha případech máme možnost využívat technologie, které mají výrazně nižší spotřebu energií, a tím i produkci emisí. Je tedy jen na nás vystoupit z komfortní zóny a udělat pro sebe a své okolí něco navíc.  A když se nad tím zamyslíte do důsledku, tak nejčistší energie je ta, která se nikdy nevyrobí. Tím se ve Flowboxu řídíme.

Ve Flowboxu se protínají nejvyspělejší technologie s aspektem udržitelnosti a šetrnosti k planetě. Jaká z těchto oblastí je ti bližší?

Mám rád obojí. Moderní technologie ve všech oborech, se kterými se v životě potkávám stejně jako šetrný přístup k planetě. V mnoha případech jsem byl jedním z prvních zákazníků firem, které zajímavé moderní technologie uvedly na trh. Vždy mě fascinuje schopnost lidí posouvat hranice a zejména pak kombinovat různá řešení k dosažení cílů nebo produkci výrobků, o kterých ostatní jen mluví.

Na druhou stranu sama příroda je něco naprosto geniálního a fascinujícícho, což nám v našem uspěchaném světě často uniká. Jedním z mých koníčků je bezmotorové létání, ve kterém jde o schopnost pilota využít energii slunce a přírody bez použití zdroje pohonu. A to, že jen díky pohybu vzduchové hmoty způsobené slunečním zářením či větrem dokážeme během jednoho letu uletět stovky až tisíce kilometrů, je pro mne jen důkaz toho, že bychom celou řadu věcí mohli dělat efektivněji.

Na jaké trhy či regiony se teď ve Flowboxu zaměřujete nejvíce?

Stále jsme především v Česku, přibývají nám projekty v Evropě a postupně "vystrkáváme růžky" i do zámoří. Krásné je, že prakticky celá planeta řeší stejné téma, což nám velmi nahrává. A to, že jdeme správným směrem, se potvrzuje ve skladbě našich zákazníků a jejich požadavcích na naše řešení. Čím dál tím více jde o velké firmy s globální působností, pro které Flowbox nasazujeme napříč jejich sítí.

Jak hodnotíš spolupráci s Behind Inventions, byl to za tebe dobrý krok?

Určitě to byl dobrý krok, i když si myslím, že to, že je to krok správným směrem, se teprve ukáže. Zkušenosti, znalosti a kontakty, které s BI do Flowboxu přichází, mají obrovskou hodnotu a věřím, že je v brzké době dokážeme zužitkovat. Máme spolu naplánovanou expanzi na zahraniční trhy. Současně je to pro mne a mé kolegy ve Flowboxu spolupráce velmi obohacující.

Už několikrát se ukázalo, že jsi vizionář. Prozraď, kde vidíš Flowbox za 5 let.

Ukazuje se nám, že jako malá česká firma máme řešení, které v mnoha ohledech předčí řešení velkých dodavatelů. Pokud se nám podaří dosáhnout plánované velikosti partnerské sítě – a já věřím, že se nám to podaří, umožní nám to vyrůst do pozice globálního dodavatele řešení pro všechny, kterým není budoucnost planety lhostejná, a pro ty, kteří vidí v současných výzvách příležitost.

Rozhovor vyšel ve zkrácené verzi v časopisu Business Leaders, září 2023

Kliknutím na tlačítko "Přijmout" souhlasíte s ukládáním souborů cookie do vašeho zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy používání webu a podpory našich marketingových aktivit. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.