Stanislav Pavlín: Při investicích v Behind Inventions nechceme být pasivním spolujezdcem

Ringil
5 min read
Publikováno
16.10.2023
Je pro tebe Behind Inventions splněný sen? Děláš, co tě baví?

Mít firmu, která má opravdový dopad na společnost, to je mé splněné přání. Neřekl bych tomu přímo sen, ale splněné přání. Mám radost, že Behind Inventions vznikla, a že já i lidé kolem mě můžeme dělat, co nás baví a co nám dává smysl. Proto jsme se také zavázali, že věnujeme minimálně 5 % našich budoucích zisků na podporu řešení celospolečenských problémů a na charitativní projekty.

Do portfolia firem si Behind Inventions pečlivě vybírá podle toho, zda je projekt smysluplný pro globální trh a zároveň společensky přínosný. Jak je těžké na českém trhu najít firmu, která tohle všechno splňuje?

Splnit všechna kritéria je opravdu relativně těžká kombinace, ale nám nejde jen o odškrtnutí všech kolonek. Jedna z podstatných věcí při výběru je, zda máme reálnou schopnost konkrétní firmě pomoct a posunout ji. Snažíme se vyhýbat investicím, při kterých bychom byli jen pasivním spolujezdcem. To jde proti našemu přesvědčení. Limitace tak není pouze na straně firem z pohledu kritérií, ale hodně i na naší straně.

Nejen proto procesu výběru věnujeme hodně času a v rámci něj chceme poznat i lidi, kteří jednotlivé firmy tvoří. Čísla musí vycházet, to je jasné, ale lidský rozměr je do tabulky nepřenositelný, přesto tak zásadní.

Jak vnímáš současnou českou startupovou a byznys scénu? Je konkurenceschopná v celosvětovém měřítku?

Mám pocit, že nápadů a šikovných lidí je tady dost. Za posledních 10 let navíc dorostla generace lidí, kteří chtějí zkoušet nové věci, nebojí se tolik případného neúspěchu a zároveň mají zodpovědnější vztah vůči společnosti. Moje očekávání jsou optimistická.


Pojďme se trošku podívat na portfolio Behind Inventions. Keboola je technologické řešení se specializací na datovou analýzu a integraci. Jak tahle technologická firma ladí s vaší filozofií?

Keboola je firma s ohromným potenciálem o které pravidelně uslyšíme. Jak bylo řečeno, jedná se o technologické řešení, které je velmi inovativní a na úrovni firem může radikálně změnit a zjednodušit spoustu procesů. V Behind Inventions jsme přesvědčeni, že Keboola pozitivně ovlivní tisíce firem a zaměstnanců na celém globálním trhu. A co víc, tahle firma má jednoznačně český podpis.

Další firmou z vašeho investičního portfolia je Ringil zabývající se digitalizací logistiky. Na svém webu uvádí, že přichází největší revoluce v logistice od zavedení palet. V jaké fázi je tahle revoluce právě teď?

Všichni víme, že revoluce v logistice je nevyhnutelná, ale zatím nevíme, jakou má mít přesně podobu. Teď je to hlavně o hledání leaderů, kteří nastaví nový standard a Ringil rozhodně mezi ně právem patří.

Příměr s paletami je hodně výstižný, ale možná to není na první pohled zřejmé. S příchodem palet totiž přišel jeden rozměr pro všechny. Každá paleta na světě je stejně velká, každý prostor se tomu přizpůsobil, standardizovaly se všechny velikosti, zefektivnilo se nakládání lodí, kamionů.. Zkrátka revoluce.

Potřeba dělat věci rychleji, efektivněji, je dnes stále urgentnější. Abych uvedl příklad, jak konkrétně Ringil vstupuje do transformace logistiky, zmíním firmu Notino. Ta začala s Ringilem spolupracovat loni a na základě dat, která máme k dispozici, se časová náročnost pro řízení pozemní přepravy jejich výrobků snížila o 83 %. A to myslím říká vše.

Jedno z tvých hlavních témat je vzdělávání. Spoluvlastnil si několik vzdělávacích skupin i největší soukromou vysokou školu v České republice. Letos otevíráš první gymnázium Fostra. Jaké jsou tvé další plány?

Je to tak. Kromě Behind Inventions se intenzivně věnuju vzdělávání, protože všechny změny začínají právě tam. Celý vzdělávací systém byl vždy nastavený velmi rigidně. Vybereš si obor, studuješ ho a pak v něm pracuješ. Dnes svět funguje úplně jinak. Nikdo z nás neví, co bude za pět let, natož když pomyslím na delší časový horizont. Nejcennější je schopnost umět se přizpůsobit a umět se učit nové věci. Svět se hodně změnil, ale vzdělávání ne.

Letos otevíráme gymnázium Fostra a u toho to nekončí. Plánujeme otevřít další střední školy, k tomu alespoň jednu základní školu. Celé by to nešlo bez skvělého týmu a já musím říct, že máme skvělé lidi. Takové, kteří chtějí a umí něco předat. To je základ pro to, abychom mohli nabídnout vysokou kvalitu mezinárodních měřítek pro české děti a studenty.

Jak si mám představit absolventa střední školy, kterou popisuješ?

Představ si zdravě sebevědomého studenta, který ví, co mu jde, co ho baví, a čeho chce v životě dosáhnout. My mu kromě sebepoznání pomůžeme objevit i tu cestu, která k tomu vede.

A co bych ještě rád zmínil, tak je to důraz na rovnováhu. Nejen naši absolventi, ale každý z nás by měl umět najít správné poměry mezi osobním životem, prací či studiem a společenskou odpovědností.

V kurikulu našich škol mají proto místo i pro-bono projekty. Každá třída si na začátku studia vybere svůj pro-bono projekt a pak se o něj stará. Může to být například podpora konkrétního člověka s mojí srdeční Nadací Charty 77, běh pro Světlušku nebo různé iniciativy v domovech pro seniory, zkrátka cokoliv. Je to důležitá součást toho, kým jsme a co vracíme společnosti. Je to moje osobní nastavení a rád bych ho předával dál prostřednictvím škol nebo aktivit Behind Inventions.

Rozhovor vyšel ve zkráceném znění v Magazínu CEO, září 2023.

Kliknutím na tlačítko "Přijmout" souhlasíte s ukládáním souborů cookie do vašeho zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy používání webu a podpory našich marketingových aktivit. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.